הפקת סרטוני הדרכה קצרים וממוקדים

בפוסט הזה, אני ארצה לדבר על תהליך הפקת סרטוני הדרכה וממוקדים לעסק שלכם. אנחנו נדבר על שיטות וטיפים וכמובן הכי טוב דרך קייס סטדי.( מקרה בוחן). חשוב לציין, שלא כל לקוח צריך סרטוני הדרכה, תלוי בשירות או מוצר שאתם רוצים לספק. אם אתם עסק קטן ואין לכם את כוח האדם הדרוש תוכלו לבחור באחת מן האפשריות הללו:

  1. לפנות לעסק שנותן שירותי הפקת וידיאו
  2. לחפש בעצמכם פריאלנסרים – למשל, מקום טוב להתחיל בו הוא באתר Fiverr.com

כמובן, שאם יש לכם תקציב נכון אתם יותר ממוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעזור לכם. יש לנו שירותי תוכן שיוכלים להתאים כמו כפפה ליד. צרו איתנו קשר ונחזור אליכם! אבל יאללה בואו נשמיך עם הפוסט..

בפוסט הנל, ארחיב יותר על הפקת סרטוני הדרכה קצרים וממוקדים לעסק ואיך זה מהווה חלק בלתי נפרד מן התהליך השיווקי. 

במקרה שאביא פה, רוז’ה הינב, בעל חברת אלרו, חברה המספקת ייעוץ לעסקים ואנשים פרטיים איך לשפר את כישורי המכירה, פנה אליי לאחר שעזרתי לו בפעילות בלינקדאין כדי להקים ערוץ יוטיוב ולייצר תוכן וידיאו שיהיה רלוונטי בשבילו. ולכן היה צורך ביצירה של סרטונים קצרים אשר יהוו כמעין הדרכה לאנשים שצריכים את שירותי הייעוץ שלו .

ההתחלה

דבר ראשון הגדרנו מטרות. המטרה הראשית הייתה לייצר סדרה של כמה סרטונים, בכל סרטון פרק שמתמקד בנושא אחר. כל השלבים הוגדרו לפי תיאוריות שרוז’ה בנה ויצר, לכן העבודה פה הייתה הרבה יותר קלה. במקרה שהלקוח שלכם לא בא עם מבנה מוגדר, כדי מאוד להתייעץ עם קופירייטר או ביחד לייצר תכנית פעולה.

השלב הבא: יצרתי לוח זמנים של צילומים, כאשר ידענו שאנחנו בלוח זמנים צפוף – יום צילומים אחד ל- 6 סרטונים!, אבל עבדנו בצורה יעילה, צילמנו 2 גדלי שוט קבועים ועשינו פשוט כל סינק פעמיים. פעם אחת בשוט פתוח ( m.s ) ופעם שנייה בשוט סגור ( c.u ).

צילום של אדם מול מחשב
צילום של אדם מול מחשב עבור הפוסט

הערה חשובה:

לוקח זמן להתרגל להקראה ממכשיר כזה, ולכן כדי לקחת בחישוב של לוח הזמנים ,להוסיף זמן תרגול. זה מאוד מומלץ. כמו כן, וזה תלוי כמה טקסט אתם רוצים לעלות בסרטונים, מומלץ שהמגיש/ה יעשו חזרה מהירה על הטקסט. אם כמות הטקסט לא מאפשרת אז באמת תרגול של כל הטקסט. תחשבו על זה כמו חזרה גנרלית.

טיפ נוסף ככה לפני שאתם יוצאים לדרך – מבחנה כלכלית עדיף לרכז הכול ליום אחד ,אפילו שיהיה יום מלא מהבוקר עד הלילה ולכן תחשבו על רמות האנרגיה שיתאימו לכם להקראת הטקסטים הנלווים. את הדגשים החשובים להתחיל בבוקר שהכול רענן ולקראת סוף היום את הנקודות שאפשר לעשות ברמת אנרגיה יותר נמוכה. כמובן שאם רואים שהרמה יורדת מדי, כדאי לעשות הפסקה להתרעננות, ובאופן כללי לעשות הפסקות. מאוד חשוב. רוז’ה היה צריך מדי פעם הפסקות כי הוא היה המגיש היחידי והבלעדי. וטוב שעשינו זאת אחרת היה מגיע ממש מותש לסוף.

שלב העריכה:

תוכנת עריכה פרמייר
צילום מסך של תוכנת עריכה פרמייר עבור הפוסט על סרטוני הדרכה

שלב העריכה היה גם פשוט כיוון שידעתי איפה לשים שוט פתוח מול שוט סגור. טיפ קטן לעריכה לקונספט כזה: כאשר אתם רוצים למקד את תשומת הלב של הגולש לנקודה שהיא חשובה, תעברו לשוט סגור יותר. בשאר הזמן כדאי לאורר עם שוט פתוח. הוספתי רקעים שמשתנים כי צילמנו על רקע של מסך ירוק (מסך ירוק מאפשר לשים רקעים שונים על רקע הירוק כיוון שבפורמטים דיגיטליים הצבע הירוק יש הכי פחות ממנו). 

השלב האחרון בעריכה היה להוסיף גרפיקות משתנות אשר קשורות לתוכן (למשל גרפים, תמונות וכו’ ). לאחר שלב העריכה יצרנו דף נחיתה ייעודי לקידום הסרטונים. הקמתי ערוץ יוטיוב לחברה של רוזה ושמנו את הסרטון הראשון – הפתיח – בדף הנחיתה. התוכן עצמו עבר כמה גלגולים מאז, והסרטונים עצמם נמצאים באתר הבית וגם עדיין בערוץ היוטיוב. לי נמסר שהסרטונים הביאו תנועה יפה של גולשים לדף הנחיתה.

לכן, לפני שמייצרים תוכן וידיאו כזה כדי להתחשב בכמה פרמטרים: 

  1. מה הוא הנושא? האם אתם אתר תוכן, מסחר, שירות? לפי הנושא יהיה אפשר להתחיל לבנות את הקונספט המתאים עבורכם
  2. מי הוא המוביל של התוכן – האם זה מישהו שיודע לדבר מול מצלמה?  האם יש להם תכונה שיכולה לעזור לנו לקדם את התוכן הנ”ל? יכול להיות שתצטרכו שחקן או שחקנית או אנשי מקצוע רלוונטיים.
  3. עלויות – קחו בחשבון שכל פרמטר הוא אלמנט שיכול מאוד להיות שיהיה שייך לעלויות השוטפות ולכן לפי התקציב שהגדרתם לקמפיין הזה, תראו מה מתאים לכם. 
  4. מטרות – מה אתם רוצים להשיג באמצעות סרטוני הדרכה שכאלה? האם אתם צריכים בכלל ? הכי חשוב להתחיל במטרות כי יכול להיות שתפענחו שזה לא מתאים לכם. 

ושיהיה בהצלחה!

אורי מידן

אורי מידן

איש דיגיטל מ2014, עורך תוכן, כותב ועורך ווידיאו. גר בגבעתיים. בין שאר תחביביי: מנגן על תופים, מתרגל מדיטציה ויוגה ורץ.

Leave a Replay

עלינו

צוות של מקצוענים המגיעים מכל תחומי הדיגיטל השונים: הפקת תוכן של סרטונים, כתבות וגרפיקות המתאימות לדיגיטל, בניית אתרים וקידום אורגני.

Recent Posts

Follow Us

איזה יופי שהגעת!

לקבלת 10% הנחה על השירותים שלנו